eko karton

Proces produkcji opakowań z tekstury nie będzie miał miejsca bez papieru. To kluczowy surowiec, z którego powstają zarówno płaskie, jak i pofalowane warstwy tektury. W razie potrzeby, wytwórcy sięgają także po papiery o specjalnych właściwościach, jak niepalność czy odporność na działanie tłuszczu. Przybliżamy charakterystykę papierów wykorzystywanych przez producentów opakowań tekturowych.

Papier do produkcji płaskich warstw opakowań tekturowych

Ten rodzaj papieru jest zwany linerem. Wyróżniamy jego dwa rodzaje: kraftliner oraz testliner. Pierwszy z nich cechuje się doskonałą wytrzymałością i jest gładki. Do jego produkcji używa się masy celulozowej wzbogaconej masą makulaturową. Jeśli górną warstwę kraftlinera tworzy bielona masa siarczanowa, mówimy o toplinerze. Powlekane mieszanką pigmentową kraftlinery są stosowane do bardziej skomplikowanych wydruków. Drugi z wymienionych wcześniej rodzai linerów to testliner, który w całości powstaje z masy makulaturowej. Składa się z dwóch warstw: górną tworzy siarczanowa masa celulozowa, a dolną – makulaturowa.


Fluting – papier do pofalowanej warstwy tektury

Warstwy pofalowane są tworzone z papieru zwanego flutingiem. Również w tym przypadku wyróżniamy dwa jego rodzaje. Pierwszy to fluting makulaturowy, całości powstający z masy makulaturowej. Właściwości mechaniczne takiego papieru można podnieść poprzez proces zaklejania polegający na dodawaniu skrobi do masy makulaturowej. Drugim rodzajem papieru do tworzenia warstw pofalowanych jest fluting półchemiczny, który w większości składa się z masy półchemicznej. Dopełnieniem jest masa makulaturowa.

Papier o specjalnych właściwościach

Firmy produkujące opakowania tekturowe korzystają ponadto z papieru wykazującego określone cechy. Mowa m.in. o papierze odpornym na tłuszcze i smary, czy papierze, który zachowuje swoje właściwości nawet gdy zostanie poddany działaniu wody. Do kategorii tej zaliczamy także papiery niepalne, jak również papiery powlekane specjalnymi, ochronnymi warstwami.

 

logo mapa

Kontakt


CROSS-PACK
ul. Sucharskiego 49
97-500 Radomsko


e-mail: biuro@crosspack.pl
tel. 501-405-032
tel. 519-488-438

Formularz