Opakowania kartonowe są jednymi z najpopularniejszych na rynku. Są wykorzystywane zarówno na skalę przemysłową w transporcie towarów, jak i przez osoby prywatne do przewożenia różnego rodzaju przedmiotów oraz do organizacji przestrzeni. Swój sukces osiągnęły dzięki atrakcyjnej cenie oraz dzięki temu, że są przyjazne środowisku. Tektura jest materiałem łatwo biodegradowalnym, a opakowania tego typu są często poddawane recyclingowi. W niskiej cenie oferują ekologiczne rozwiązania, funkcjonalność oraz najwyższą jakość.
Na każdym opakowaniu kartonowym widnieją specyficzne znaki.
Co oznaczają i jak je prawidłowo odczytywać?
Na kartonach można znaleźć 4 główne grupy oznaczeń.
- Znaki zasadnicze – pozwalają na zidentyfikowanie zawartości tego, co znajduje się w opakowaniu. Z tej grupy najczęściej spotykane są:
- ,,uwaga, kruche’’- taki symbol można znaleźć na opakowaniach, w których znajdują się materiały kruche oraz łamliwe, np. szkło,
- ,,produkty szybko psujące się’’ – ten znak umieszcza się w przypadku, gdy zawartość łatwo ulega zepsuciu się w nieodpowiedniej temperaturze,
- ,,tu otwierać’’.
- Znaki informacyjne – przekazują podstawowe informacje na temat towaru znajdującego się w opakowaniu. Wśród tej grupy wyróżniamy:
- ,,znak wyższej jakości’’,
- ,,znak jakości Teraz Polska’’,
- ,,ecolabel’’ – takie oznaczenie widnieje na produktach spełniających wyższe wymogi ekologiczne,
- ,,recyclable’’ – oznacza, że produkt może zostać poddany recyclingowi,
- ,,znak CE’’ – oznacza, że towar został wyprodukowany zgodnie z obowiązującymi normami na terenie Unii Europejskiej,
- ,,znak przydatności opakowania do ponownego użycia’’,
- ,, polski EKOZNAK’’ – widnieje na opakowaniach z produktami nie wpływającymi negatywnie na środowisko.
- Znaki manipulacyjne – określają specjalne warunki transportu. Do tej grupy należą:
- ,,chronić przed wilgocią’’,
- ,,nie toczyć’’
- ,,środek ciężkości – takie oznaczenie widnieje na opakowaniach z towarami, które mają inny środek ciężkości niż w pionowej osi geometrycznej kartonu, w którym się znajdują,
- ,,nie podnosić wózkami’’,
- ,,tu chwytać’’,
- ,,opakowanie hermetyczne’’,
- ,,przestrzegać temperatury’’
- ,,ograniczenie piętrzenia’’ – ilość kilogramów zamieszczonych na tym znaku musi być przestrzegana, w innym przypadku towar w opakowaniu może ulec zniszczeniu.
- Znaki niebezpieczeństwa – umieszczane są na opakowaniach, wewnątrz których znajdują się niebezpieczne towary. Dzięki nim podczas transportu oraz przechowywania osoby zajmujące się tymi przedmiotami wiedzą, że w tym przypadku należy zachować szczególną ostrożność. W tej grupie wyróżniamy:
- ,,materiały toksyczne’’,
- ,,materiały zakaźne’’,
- ,,ciecze łatwopalne’’,
- ,,łatwopalne ciała stałe’’,
- ,,substancje utleniające’’.