Tektura może mieć strukturę litą albo falistą. Ta pierwsza powstaje w wyniku mocnego sklejenia kilku warstw kartonu i papieru, między którymi nie ma żadnych pustych miejsc. Natomiast tektura falista wyróżnia się charakterystyczną strukturą, ponieważ choć stanowi połączenie kilku warstw, to ta, która znajduje się w środku, jest pofalowana. Dzięki takiej budowie wewnętrznej materiał wyróżnia się dużą wytrzymałością, a także bardzo dobrze chroni przedmioty przed uderzeniami i wstrząsami. Te właściwości struktury falistej pozwalają na jej różnorodne wykorzystanie, w tym szczególnie jako materiał opakowaniowy w wielu branżach.
Właściwości tego materiału
Tektura falista wyróżnia się wieloma korzystnymi właściwościami, wśród których warto wymienić przede wszystkim dużą trwałość, odporność na zniszczenie, niski koszt produkcji oraz możliwość recyklingu, co jest szczególnie ważne teraz, gdy coraz większą wagę przykładamy do ekologicznego stylu życia. Poza tym ten materiał można dopasować do konkretnych wymagań, ponieważ występuje w wielu gramaturach i rodzajach, zależnie od tego, z jakiej liczby warstw został wyprodukowany. Najczęściej znajdziemy tekturę falistą w arkuszach, które mogą mieć różne wielkości, grubości i kolory, a czasem dodatkowo pokryte są warstwą wodoodporną.
Pakowanie rozmaitych przedmiotów
Zależnie od swojej grubości tektura falista może mieć rozmaite właściwości i zastosowania. Jej odmiana dwuwarstwowa jest bardzo elastyczna, dlatego może służyć jako opakowanie ściśle przylegające do zabezpieczanych przedmiotów delikatnych i łatwych do uszkodzenia, a także mających nieregularne kształty, a więc trudnych do umieszczenia w zwykłych pudełkach o standardowych wymiarach. Może służyć również jako materiał wypełniający wnętrze paczki i zapobiegający przesuwaniu się umieszczonego w niej przedmiotu podczas wysyłki pocztą lub kurierem.
Natomiast trójwarstwowy rodzaj tektury falistej jest sztywniejszy, ale jednocześnie bardziej sprężysty i wytrzymały, dlatego nadaje się do wykorzystania jako separator oddzielający od siebie delikatne przedmioty dodatkowo zabezpieczone miękkim wypełnieniem. Pozwala także na dobrą amortyzację i zabezpieczenie całej paczki przed uszkodzeniami w czasie transportu. Dzięki tym właściwościom oba wymienione rodzaje tektury spotkamy często w sklepach internetowych i stacjonarnych, hurtowniach oraz magazynach. Na tym jednak możliwe zastosowania tektury falistej się nie kończą.
Pozostałe zastosowania
Tektura falista jest bardzo popularnym materiałem opakowaniowym, ale to nie wyczerpuje wszystkich możliwości jej zastosowania. Materiał ten przydaje się na przykład podczas remontów, gdy ochrania podłogi przed zabrudzeniem czy porysowaniem, a także jako zabezpieczenie delikatnych przedmiotów w czasie przeprowadzek czy zmian aranżacji wnętrz. Dzięki swoim dobrym właściwościom wygłuszającym i izolacyjnym może pomagać w wyciszaniu pomieszczeń i chronić przed uciekaniem z nich ciepła, dlatego stosuje się go nawet w budownictwie. Poza tym z tektury falistej produkuje się nawet meble, które wyróżniają się dużą wytrzymałością, a jednocześnie niskim ciężarem i ciekawym designem, który pozwoli nadać pomieszczeniom niepowtarzalny klimat.