Pudełka fasonowe i klapowe to dwa główne rodzaje opakowań z tektury, z którymi mamy do czynienia praktycznie na co dzień. To właśnie w nie zapakowane są przesyłki, produkty w sklepach, transportowane są towary i przechowywane najróżniejsze rzeczy. Spotkać je można zarówno w obiektach handlowych i usługowych, jak i w naszych prywatnych domach.
W tym artykule chcielibyśmy zaprezentować najważniejsze różnice między pudełkami fasonowymi i klapowymi oraz podać przykłady ich najczęstszego zastosowania.
Powszechne zastosowanie pudełek fasonowych
Opakowania fasonowe często określane są również mianem wykrojnikowych, co wynika z faktu, że są wycinane z jednego kawałka tektury w sposób, który pozwala na późniejsze złożenie ich bez użycia kleju. I właśnie ta specyficzna konstrukcja jest główną cechą charakterystyczną pudełek fasonowych. Pudełka tego rodzaju składają się z elementów, które odpowiednio nachodzą na siebie i zazębiają się, dzięki czemu można z nich stworzyć stabilną bryłę przeznaczoną do późniejszego zapakowania różnorodnych towarów. Pudełka fasonowe mogą być wyposażone w dodatkowe otwory, wykorzystywane np. jako poręczne uchwyty.
Gdzie znajdują zastosowanie pudełka fasonowe? Przede wszystkim służą do przechowywania i transportu różnego rodzaju produktów. Powszechnie stosuje się je w branży spożywczej, ponieważ świetnie nadają się do transportu deserów, tortów i ciast.
Uniwersalne pudełka klapowe
Pudełka klapowe są zdecydowanie najczęściej spotykane, a ich zastosowanie jest bardzo szerokie. Służą do przechowywania i transportu różnego rodzaju produktów. Znajdują zastosowanie również w naszych domach, ponieważ często przechowujemy w nich np. stare ubrania, książki czy sprzęty domowe, okazują się również niezastąpione podczas przeprowadzek.
Pudełka klapowe, zgodnie ze swoją nazwą, posiadają specjalne klapy, które służą do zamykania górnego i dolnego otworu pudła. Dla pełnego zabezpieczenia zawartości pudełka klapy należy skleić taśmą klejącą lub zablokować je poprzez odpowiednie ułożenie.