Właściwości opakowań kartonowych i tekturowych zapewniają towarom duże bezpieczeństwo podczas transportu i przechowywania. Można je dodatkowo zwiększyć, stosując odpowiedni rodzaj materiału opakowaniowego. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu folie pęcherzykowe oraz folie stretch.
Folia pęcherzykowa
Jednym z najpopularniejszych materiałów opakowaniowych jest folia pęcherzykowa, zwana również folią bąbelkową. Produkowana jest na bazie polietylenu o niskiej gęstości. Jest materiałem ekologicznym i w 100% nadaje się do powtórnego przetworzenia. Właściwości ochronne folii pęcherzykowej zabezpieczają przedmioty przed wstrząsami i uderzeniami, chronią je przed wilgocią, kurzem i szkodliwymi substancjami chemicznymi oraz zapobiegają powstawaniu rys i wgnieceń na powierzchni towarów. Folia bąbelkowa jest elastyczna, odporna na rozdarcia i przezroczysta – co umożliwia rozpoznanie opakowanego przedmiotu. Poza tym jest doskonałym izolatorem termicznym. Minimalizuje drgania, amortyzując działanie zewnętrznych sił mechanicznych. W tym przypadku działanie bąbelków wypełnionych powietrzem jest porównywalne do działania poduszek powietrznych w samochodzie. Bąbelki występują w różnych rozmiarach, dlatego rodzaj folii pęcherzykowej można dostosować do gabarytów transportowanych towarów. Zastosujemy ją do zabezpieczenia mebli, wyrobów szklanych i ceramicznych, sprzętów AGD i RTV, elektroniki, armatur, naczyń, a nawet instrumentów muzycznych. To również doskonały materiał do wypełnienia wolnych przestrzeni w opakowaniach.
Folia stretch
Folie stretch również produkowane są z polietylenu, jednak posiadają nieco inne właściwości niż folie bąbelkowe. Przede wszystkim są znacznie bardziej rozciągliwe, zazwyczaj rozciągają się do 150% długości. Można nią kilkukrotnie owinąć towar bez ryzyka rozerwania materiału opakowaniowego lub uszkodzenia przedmiotu. Folia stretch jest termokurczliwa i wodoodporna. Dostępna jest w dwóch wariantach: ręcznym oraz maszynowym. Maszynowe folie stretch zwykle wykorzystuje się w pomieszczeniach magazynowych, jako materiał do owijania ładunku na paletach. Stosuje się ją zarówno do zabezpieczenia przedmiotów delikatnych, jak również tych o niestandardowych wymiarach czy niestabilnych. Folie stretch nie tylko gwarantują stabilność ładunku, ale również skutecznie chronią przed uszkodzeniami, wilgocią oraz brudem. Wykorzystuje się je w branży spożywczej i gospodarstwach domowych – np. do owijania i przechowywania żywności. Można nią również zabezpieczyć ubrania sezonowe przed kurzem czy wilgocią. Folia stretch powszechnie stosowana jest również w przemyśle meblowym oraz transportowym – zapobiega zsuwaniu się towarów i uodparnia je na uszkodzenia mechaniczne.