Najpopularniejsza klasyfikacja pudełek kartonowych bazuje na kryterium konstrukcyjnym. W ten sposób wyróżniamy pudełka fasonowe, klapowe, teleskopowe, składane, wsuwane czy klejone. Można jednak dokonać bardziej ogólnego podziału, opierającego się na przeznaczeniu opakowania i jego funkcji.

 

Podział opakowań kartonowych

Przeznaczenie opakowania kartonowego to bardzo istotna kwestia, która determinuje proces projektowania i produkcji. Biorąc ją pod uwagę można wyróżnić opakowania ekskluzywne, sklepowe, ekspozycyjne oraz zabezpieczające.

Opakowania ekskluzywne – ozdobne

Opakowania ekskluzywne składają się zazwyczaj z dwóch części – wieczka oraz spodu. Niekiedy posiadają również elementy dodatkowe takie, jak wkładki (również wykonywane z tektury). Część wewnętrzna takich opakowań zazwyczaj produkowana jest z tektury litej, natomiast częścią zewnętrzną jest okleina o niskiej gramaturze. Tektura, użyta do ich produkcji ma najczęściej od 1.5 do 2 mm grubości. Opakowania ekskluzywne są trwałe i sztywne, niekiedy wykonywane są nawet ręcznie dla uzyskania lepszego rezultatu – ich cena jest wobec tego wyższa niż opakowań standardowych. Często są to kartony barwione, wykorzystywane w funkcji ozdobnej oraz jako opakowania przedmiotów wysokiej wartości. Do tej grupy możemy zaliczyć także specyficzne opakowania tekturowe dla napojów alkoholowych. Muszą one być nie tylko stabilne, ale również zdolne pomieścić butelkę i dodatkowe elementy (np. kieliszki). Zazwyczaj mają okienko na przedzie, eksponujące markę. Opakowania sklepowe powinny być wytrzymałe mechanicznie i estetyczne. Ich atrakcyjny wygląd ma za zadanie zwrócić uwagę klienta. Zazwyczaj w tej grupie występują opakowania żywności (kartony na mleko, soki, kasze, itp.) ważne zatem, aby były przystosowane do jej przechowywania i pakowane w warunkach aseptycznych. Powinny być również łatwe w użyciu i umożliwiać szybkie złożenie oraz rozłożenie.

Opakowania ekspozycyjne

Opakowania ekspozycyjne z kolei zaliczają się do tzw. point of sale, a więc materiałów wspierających sprzedaż. W przypadku opakowań tekturowych są to tzw. standy, czyli stojaki, które eksponują określone produkty. Ich konstrukcja bywa nieraz bardzo rozbudowana, dlatego muszą być trwałe i stabilne. Produkuje się je z wielowarstwowych tektur falistych.

Opakowania zabezpieczające

Opakowania zabezpieczające natomiast pełnią funkcję ochronną. Stosowane są głównie do transportu oraz przechowywania towarów. Tekturowe opakowania przeznaczone do ochrony towarów podczas transportu często są jednorazowe. Ważne wówczas, by były z jednej strony wytrzymałe, a z drugiej tanie i łatwe w utylizacji. Najczęściej unika się dodatkowych kosztów (jak np. klejenie zamknięcia kartonu), skupiając na maksymalnej wygodzie użytkowania. Zazwyczaj są to konstrukcje klapowe oraz fasonowe.

logo mapa

Kontakt


CROSS-PACK
ul. Sucharskiego 49
97-500 Radomsko


e-mail: biuro@crosspack.pl
tel. 507-954-448
tel. 519-488-438

Formularz