Zanim opakowanie tekturowe wraz z ładunkiem trafi do miejsca docelowego, zwykle musi przejść dość długi proces logistyczny. W tym czasie należy zadbać, aby transportować i przechowywać je w odpowiednich warunkach i zachowaniem należytej ostrożności.
Opakowania tekturowe: na co zwracać uwagę podczas pakowania, transportu i magazynowania
Przygotowując do transportu ładunek zapakowany w tekturę falistą, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim warunki klimatyczne. Kartony mogą być narażone na działanie wilgoci, która może negatywnie wpłynąć na ich wytrzymałość. Z tego też powodu przedmioty i urządzenia znajdujące się wewnątrz opakowania powinny być dodatkowo zabezpieczone innymi materiałami, np. pianka polietylenową i folia stretch. Warto też wziąć pod uwagę ewentualne uszkodzenia mechaniczne, skutecznie przeciwdziałając im.
Produktu, które są transportowane na specjalnych paletach, zwykle zabezpieczane są kilkoma dodatkowymi arkuszami tektury. Co więcej, samą paletę również należy odpowiednio zabezpieczyć np. szerokimi taśmami transportowymi lub dodatkowo owinąć cały ładunek folią stretch, która ogranicza ryzyko zniszczeń produktu w przypadku bezpośredniego kontaktu z wodą lub innymi cieczami.
Opakowania tekturowe świetnie nadają się do magazynowania, jednak muszą być zapewnione odpowiednie warunki przechowywania. Pomieszczenia magazynowe powinny spełniać określone kryteria jakościowe, które zwykle są zdefiniowane przez producenta. W każdym przypadku w przypadku przechowywania opakowań tekturowych należy:
- zabezpieczyć opakowania przed bezpośrednim kontaktem z cieczami (w tym opadami atmosferycznymi – deszczem i śniegiem)
- zabezpieczyć opakowania przed nadmierną ekspozycją na promieniowanie ultrafioletowe
- utrzymywać wilgotność powietrza w pomieszczeniach na poziomie 40-60%, maksymalnie 70%
- przestrzeń magazynowania powinna być zabezpieczona przed wilgocią i cieczami
- zastosować dodatkowe materiały zabezpieczające, takie jak np. folia stretch, pianka polietylenowa, folia pęcherzykowa