Z tektury produkowane są wszelkie małe i duże opakowania na całym świece. W porównaniu z plastikiem oraz folią, to znacznie bardziej ekologiczny materiał. Pudełka tekturowe służą do transportu i przechowywania niezwykle szerokiej gamy produktów. Może się wydawać, że kartony to zupełnie jednorodna grupa, która różni się jedynie wielkością. Jednak międzynarodowy katalog FEFCO dzieli ją na 8 różnych kategorii. Co konkretnie można w nim znaleźć?

Co zawiera katalog FEFCO?

FEFCO, czyli Europejska Federacja Producentów Tektury Falistej stworzyła katalog w celu ułatwienia produkcji opakowań tekturowych. Można w nim znaleźć przypisane do danego rodzaju pudełka oznaczenia liczbowe i literowe oraz rozwiązania technologiczne. Po zakupie kartonu do złożenia, można zrobić to szybko i sprawnie, odczytując poszczególne symbole zawarte w katalogu FEFCO. Dzięki prostym oznaczeniom nie ma konieczności tłumaczenia długich opisów produktu, ponieważ symbole zawarte w katalogu zna niemal każdy producent tektury na świecie. W ten sposób można uniknąć nieścisłości związanych z różnicą języku.

Jak rozróżnić osiem kategorii opakowań, zawartych w FEFCO?

Symbole w FEFCO oznaczają odpowiednio osiem kategorii produktów, a prawie każda z nich zawiera jeszcze kilkadziesiąt indywidualnych modeli. Przykładowo najprostsze z możliwych pudełko klapowe bez górnych klapek oznaczone zostało numerem 200.

Osiem podstawowych symboli, wyznaczających poszczególne kategorie to:

  • 0100 – tektura falista w rolkach i arkuszach
  • 0200 – pudełka klapowe
  • 0300 – pudełka składające się z dwóch lub więcej nakładanych na siebie części, czyli najczęściej dna oraz wieka
  • 0400 – pudełka składane i tace, składane zwykle z jednego arkusza. Dno składa się tak, by utworzyć ściany boczne oraz pokrywę
  • 0500 – pudła wysuwane, składane z większej ilości części, które można nasuwać na siebie w różnych kierunkach
  • 0600 – pudełka wytrzymałe, o konstrukcji zapewniającej odporność na uszkodzenia mechaniczne, które wymagają klejenia lub zszycia.
  • 0700 – zwykle jednoczęściowe pudła sklejane, które są gotowe do użycia po prostym rozłożeniu.
  • 0900 – wszelkie elementy dodatkowe, a więc wkładki, przekładki i kratownice, które służą na przykład do oddzielania od siebie przechowywanych w pudełku produktów.

logo mapa

Kontakt


CROSS-PACK
ul. Sucharskiego 49
97-500 Radomsko


e-mail: biuro@crosspack.pl
tel. 507-954-448
tel. 519-488-438

Formularz