W czasach gdy coraz częściej kupujemy i sprzedajemy różne przedmioty przez Internet, bardzo ważne staje się ich odpowiednie opakowanie. Ma ono przede wszystkim chronić przesyłkę przed zniszczeniem czy jakimikolwiek uszkodzeniami podczas transportu, aby w idealnym stanie dotarła do kupującego. Jednak równie istotne jest wybranie takiego materiału, który nie zanieczyszcza środowiska, ponieważ opakowań zużywa się bardzo dużo i najlepiej zastosować takie, które mogą zostać przetworzone oraz wykorzystane ponownie. Jednym z takich ekologicznych materiałów jest karton, o którym warto dowiedzieć się więcej.

Czym jest karton?

Karton to rodzaj wyrobu papierniczego, którego gramatura mieści się najczęściej pomiędzy 160 a 315 g/m2, jeśli jest ona wyższa, to mamy już do czynienia z tekturą. Surowcem do powstawania tego wyrobu jest makulatura, tkaniny oraz ścier drzewny, czyli włóknista masa stworzona w wyniku rozdrobnienia drewna. Zależnie od gramatury, liczby warstw oraz ich ułożenia karton będzie miał różną wytrzymałość, odporność na trudne warunki atmosferyczne, a także zgniatanie czy uszkodzenia mechaniczne. Dlatego zależnie od jego przeznaczenia może być produkowany z materiału o różnej grubości i strukturze. Dzięki temu możemy wybrać pudełko lub bardziej nietypowe opakowanie kartonowe o takich parametrach, które pozwolą na bezpieczne zapakowanie bardzo wielu rodzajów produktów, w tym nawet tych najbardziej kruchych czy łatwych do uszkodzenia w inny sposób.

Ekologiczne rozwiązanie

Gdy szukamy opakowań do różnych celów, istotne dla nas jest przede wszystkim bezpieczeństwo produktu umieszczonego w środku. Jednak coraz ważniejszy staje się również ich wpływ na środowisko, tak aby po wykorzystaniu nie przyczyniały się do powstawania zbyt dużej ilości odpadów. Z tego względu warto wybrać opakowania wykonane z kartonu, który jest materiałem w pełni ekologicznym, ponieważ produkuje się go z surowców odnawialnych, jakimi są drewno, makulatura, a czasami również zużyte tkaniny. Poza tym sama technologia wytwarzania kartonu należy do tak zwanych czystych, co oznacza, że nie zatruwa środowiska.

Karton podlega również procesowi recyklingu, czyli przetworzenia i ponownego wykorzystania. Może ten proces przechodzić wiele razy bez strat dla jakości, zupełnie inaczej niż na przykład plastik, który po przetworzeniu ma już gorsze parametry. Poza tym nawet jeśli karton nie zostanie odpowiednio przetworzony po użyciu, to szybko ulega rozpadowi i nie stanowi wtedy zagrożenia dla środowiska. Dlatego gdy tylko mamy możliwości, wybierajmy opakowania kartonowe zamiast foliowych czy plastikowych, a kiedy nie będą nam już potrzebne, wyrzućmy je do odpowiedniego pojemnika na odpady segregowane.

logo mapa

Kontakt


CROSS-PACK
ul. Sucharskiego 49
97-500 Radomsko


e-mail: biuro@crosspack.pl
tel. 507-954-448
tel. 519-488-438

Formularz