Głównym i niezbędnym surowcem służącym do produkcji tektury jest papier. Poza nim, producenci opakowań tekturowych korzystają także m.in. z klejów oraz farb. Przyjrzymy się tym ostatniemu z wyliczonych surowców. W tym wpisie opisujemy farby fleksograficzne oraz offsetowe. Zachęcamy do lektury!

Cechy charakterystyczne fleksografii i farb fleksograficznych

Firmy zajmujące się produkcją opakowań z tektury korzystają z różnych technik druku. Jedną z najczęściej stosownych jest fleksografia, cechująca się użyciem ciekłych i szybkoschnących farb lub wypukłej, elastycznej formy drukowej. To najbardziej uniwersalna technika druku, odpowiednia nawet, gdy powierzchnia nie jest idealnie gładka.

Kluczowym składnikiem typowej farby fleksograficznej jest pigment odpowiedzialny za nadanie barwy; stanowi on około 10 procent całego składu. Kolejnymi składowymi są: spoiwa – środki wiążące, których zadaniem jest nadanie farbie walorów użytkowych, żywice (emulsyjne lub dyspersyjne) oraz woda pełniąca rolę rozpuszczalnika. Farby zawierają także dodatki, m.in. woski (zabezpieczające powierzchnię przed ścieraniem) oraz środki, które mają na celu przyspieszanie bądź opóźnianie schnięcia farby.

Druk offsetowy. Farby do druku arkuszowego oraz zwojowego

Inną techniką drukarską stosowaną przy produkcji opakowań z tektury jest offset. W poligrafii drukowaniem offsetowym nazywamy proces, podczas którego obraz jest z płaskiej formy drukowej przenoszony na powierzchnię przy pomocy pokrytego obciągiem cylindra. W technice tej wyróżniamy druk arkuszowy oraz rolowy (zwojowy). Pierwszy z nich wymaga użycia farby o dużej lepkości, która utrwala się poprzez wsiąkanie oraz polimeryzację. Jeśli zastosowane zostały farby UV, polimeryzacja jest inicjowana promieniowaniem nadfioletowym.

Natomiast farby do druku zwojowego mogą być utrwalane poprzez wsiąkanie w papier (mówimy wówczas o offsecie „na zimno”) lub odparowanie pod wpływem gorącego powietrza działającego na wysokowrzący rozpuszczalnik (offset „na gorąco”). Cechą charakterystyczną farb offsetowych jest intensywna barwa i wysoka światłotrwałość. Ich składnikami są: pigmenty, żywice, oleje i dodatki w zmiennych proporcjach, zależnych od rodzaju farby (arkuszowej, do offsetu „na zimno” oraz „na gorąco”).

 

logo mapa

Kontakt


CROSS-PACK
ul. Sucharskiego 49
97-500 Radomsko


e-mail: biuro@crosspack.pl
tel. 507-954-448
tel. 519-488-438

Formularz