Tektura falista znajduje wiele zastosowań w branży opakowaniowej. Wykorzystuje się ją m.in. do owijania delikatnych przedmiotów na czas transportu, do produkcji wytrzymałych kartonów przeprowadzkowych i wielu innych rzeczy. Niewiele osób wie, jak ona powstaje. W poniższym wpisie nieco przybliżamy ten proces.

Czym jest tekturnica?

Tekturę falistą produkuje się za pomocą przeznaczonej do tego maszyny – tekturnicy. Mówiąc dokładnie,j tekturnica to w zasadzie cały ciąg maszyn służący do produkcji tektury: sklejarki, stoły grzewcze, przekrawacze itd. Tektura falista powstaje z masy papierniczej, którą z kolei przygotowuje się m.in. z makulatury, ścieru drzewnego itd.

Masę najpierw zamienia się w papier: pofalowany i płaski. Proces produkcji polega na łączeniu ze sobą oby rodzajów papieru. Fale na papierze uzyskuje się za pomocą wałów ryflujących, które nadają tekturze pożądanych parametrów. Tę warstwę nazywa się flutingiem. Kolejnym etapem produkcji jest nałożenie warstwy kleju i warstwy płaskiej papieru (linera). Proces można powtórzyć, by tektura uzyskała kolejne warstwy. Tektura następnie jest suszona, a na koniec odpowiednio cięta i bigowana (zgniatana, by można ją było zaginać). Może być też przekazana do kaszerowania, czyli oklejenia cienkim, zazwyczaj zadrukowanym papierem.

Rodzaje pofalowania

Każdy producent tektury oferuje tekturę o różnej ilości warstw i różnych rodzajach pofalowania. Najpopularniejsze na rynku są tektury dwu-, trzy- i pięciowarstwowe. Jeśli z kolei chodzi o fale, rozróżnia się tektury z falą B (grubość ok. 2,5-3,0 mm), z falą C (grubość ok. 3,5-4,0 mm) i z falą E (tzw. mikrofalą – grubość ok. 1,1-1,7 mm). W przypadku tektur pięciowarstwowych zazwyczaj każda warstwa ma inny rodzaj fali (np. B i C, lub E i B). Tektury cechują się też różnymi właściwościami, w zależności od tego, z czego zostały wyprodukowane.

logo mapa

Kontakt


CROSS-PACK
ul. Sucharskiego 49
97-500 Radomsko


e-mail: biuro@crosspack.pl
tel. 507-954-448
tel. 519-488-438

Formularz