Proces produkcji opakowań z tekstury nie będzie miał miejsca bez papieru. To kluczowy surowiec, z którego powstają zarówno płaskie, jak i pofalowane warstwy tektury. W razie potrzeby, wytwórcy sięgają także po papiery o specjalnych właściwościach, jak niepalność czy odporność na działanie tłuszczu. Przybliżamy charakterystykę papierów wykorzystywanych przez producentów opakowań tekturowych.
Ten rodzaj papieru jest zwany linerem. Wyróżniamy jego dwa rodzaje: kraftliner oraz testliner. Pierwszy z nich cechuje się doskonałą wytrzymałością i jest gładki. Do jego produkcji używa się masy celulozowej wzbogaconej masą makulaturową. Jeśli górną warstwę kraftlinera tworzy bielona masa siarczanowa, mówimy o toplinerze. Powlekane mieszanką pigmentową kraftlinery są stosowane do bardziej skomplikowanych wydruków. Drugi z wymienionych wcześniej rodzai linerów to testliner, który w całości powstaje z masy makulaturowej. Składa się z dwóch warstw: górną tworzy siarczanowa masa celulozowa, a dolną – makulaturowa.
Warstwy pofalowane są tworzone z papieru zwanego flutingiem. Również w tym przypadku wyróżniamy dwa jego rodzaje. Pierwszy to fluting makulaturowy, całości powstający z masy makulaturowej. Właściwości mechaniczne takiego papieru można podnieść poprzez proces zaklejania polegający na dodawaniu skrobi do masy makulaturowej. Drugim rodzajem papieru do tworzenia warstw pofalowanych jest fluting półchemiczny, który w większości składa się z masy półchemicznej. Dopełnieniem jest masa makulaturowa.
Firmy produkujące opakowania tekturowe korzystają ponadto z papieru wykazującego określone cechy. Mowa m.in. o papierze odpornym na tłuszcze i smary, czy papierze, który zachowuje swoje właściwości nawet gdy zostanie poddany działaniu wody. Do kategorii tej zaliczamy także papiery niepalne, jak również papiery powlekane specjalnymi, ochronnymi warstwami.
CROSS-PACK
ul. Sucharskiego 49
97-500 Radomsko
e-mail: biuro@crosspack.pl
tel. 507-954-448
tel. 519-488-438