Opakowania kartonowe znacząco ułatwiają codzienną wymianę towarów na całym świecie. Nie tylko zabezpieczają produkty przed ich zabrudzeniami czy uszkodzeniami mechanicznymi, ale też ułatwiają ich transport, magazynowanie czy wysyłkę.  W przeciwieństwie do opakowań plastikowych kartony są rozwiązaniem przyjaznym środowisku, co ma coraz większe znaczenie dla świadomych ekologicznie klientów. Czy opakowania kartonowe mogą być wytrzymałe? Które z nich nadają się do transportu ciężkich produktów?

Od czego zależy wytrzymałość opakowania kartonowego?

Wytrzymałość kartonów jest zależna od kilku rzeczy, jednak najważniejszą z nich jest ilość zastosowanych przy produkcji warstw tektury. W przypadku zwykłych kartonowych opakowań stosuje się tekturę dwu- lub trzywarstwową. Tektura dwuwarstwowa składa się z warstwy falowanej przyklejonej do płaskiego papieru zewnętrznego. Z kolei tektura trzywarstwowa charakteryzuje się warstwą falowaną umieszczona pomiędzy dwiema warstwami papieru zewnętrznego, przy czym fala może mieć różną grubość. Im więcej warstw posiada dany karton, tym jest bardziej wytrzymały. Przykładowo, opakowania dla firm przeprowadzkowych produkowane są zazwyczaj z tektury pięciowarstwowej. To trzy warstwy papieru płaskiego, pomiędzy którymi znajdują się dwie warstwy falowane, o różnych grubościach fali. Karton z takiej tektury cechuje się wysoką odpornością na ściskanie oraz zgniatanie płaskie i pionowe.

Jak wzmocnić karton?

Warto pamiętać też, że firmy stosują dodatkowe tricki, które sprawiają, że kartony stają się jeszcze bardziej wytrzymałe. To między innymi oklejanie ich szerokimi taśmami samoprzylepnymi, czy owijanie folią stretch, która dodatkowo osłania opakowanie przed działaniem wilgoci. By jeszcze lepiej zabezpieczyć towary w kartonach, stosuje się też różnego rodzaju kratownice, narożniki zabezpieczające, przekładki, kątowniki i innego rodzaju wyposażenie dodatkowe.

logo mapa

Kontakt


CROSS-PACK
ul. Sucharskiego 49
97-500 Radomsko


e-mail: biuro@crosspack.pl
tel. 507-954-448
tel. 519-488-438

Formularz