Wino jest towarem bardzo delikatnym i jego transport wymaga odpowiednich warunków. Jest to ważne nie tylko dlatego, że trunek przechowywany jest w butelkach szklanych, ale również ze względu na jego specyficzne właściwości. Nieodpowiednie warunki mogą negatywnie wpłynąć na aromat wina i pogorszyć jego smak.
Niekorzystne czynniki
Podczas transportu wina niebezpieczne mogą się okazać przede wszystkim wstrząsy, uderzenia oraz drgania. Mogą spowodować mechaniczne uszkodzenie szklanej butelki i utratę części jej zawartości, ale to nie wszystko. Silnie drgania niekorzystnie wpływają również na właściwości wina – jego wzburzenie może skutkować zmianą smaku i barwy. Szczególnie negatywny wpływ na ten trunek ma zbyt intensywne oświetlenie. Źle oddziałują na niego także skrajne temperatury – zbyt wysokie lub za niskie. Optymalna temperatura do transportu wina oscyluje wokół 12 stopni.
Opakowania tekturowe
Opakowania tekturowe są najczęściej wykorzystywanymi do transportu wina. Nic w tym dziwnego, ponieważ skutecznie spełniają swoją funkcję ochronną. Zabezpieczają przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz wstrząsami. Nie przepuszczają również światła, co stanowi dodatkową ochronę właściwości tego napoju alkoholowego. To opakowania lekkie, tanie i w 100 % ekologiczne. Dostępne są w różnych wariantach, które można dopasować do potrzeb i ilości transportowanych butelek. Najczęściej stosuje się kartony klapowe z kratownicą na 9 lub 12 butelek, choć dostępne są również kratownice niestandardowe na mniejszą ilość. Do transportu wina można użyć również kartonów wykrojnikowych, które ze względu na swoją estetykę doskonale nadają do pakowania pojedynczych butelek. Karton wykrojnikowy może służyć nie tylko do transportu, ale również ekspozycji. Dodatkowym zabezpieczeniem podczas transportu wina mogą być także materiały opakowaniowe, takie jak folie polietylenowe czy folie stretch. Folie stretch stabilizują opakowania zbiorcze i zabezpieczają je przed przesuwaniem. Wolne przestrzenie w kartonach na wino można dodatkowo uszczelnić tzw. wypełniaczami, np. z folii bąbelkowej.