Tektura to jeden z najgrubszych materiałów papierniczych, z jakich może skorzystać każdy z nas w różnym celu. Powstaje poprzez sklejenie kilku warstw masy papierniczej. Do jej produkcji wykorzystuje się grube włókna ścieru drzewnego, szmat, makulatury.
Proces produkcji tektury
Możemy wyróżnić kilka rodzajów tektury: białą, brązową (szarą), techniczną, powlekaną. Do produkcji tego rodzaju tworzywa wykorzystywana jest tzw. tekturnica. Falisty kształt uzyskujemy na tzw. wałach ryflowanych, cylindrach ze strukturą pofalowanej, w wysokiej temperaturze. Tekturnica składa się z rozbudowanego ciągu produkcyjnego, który składa się z wielu współpracujących ze sobą podzespołów i instalacji.
W procesie klejenia konieczne jest dostarczanie odpowiedniego ciepła. W produkcji zastosowane muszą być więc specjalnie przystosowane do tego kotły, czyli wytwornice pary opalane gazem lub olejem opałowym. Do tego procesu niezbędny jest także klej skrobiowy. Zwoje papierów na warstwę pofalowaną i płaską wprowadzane są do sklejarki pojedynczej, gdzie następuje pierwszy moment klejenia. Materiał poddawany jest podgrzewaniu i przechodzi pod naciskiem pomiędzy wałami ryflowymi, dzięki czemu tworzywo uzyskuje swoją charakterystyczną falę. Następnie nakładana jest niewielka ilość kleju, by pod wpływem temperatury uzyskać odpowiednie połączenie papierów. W taki oto sposób powstaje elastyczna, dwuwarstwowa tektura.
W kolejnych etapach produkcji następuje doklejanie kolejnych zewnętrznych warstw. Tektura dwuwarstwowa obrabiana jest w sklejarce podwójnej. Tak przygotowana wstęga tektury wprowadzana jest na stół grzewczo-suszący, gdzie następuje również ostateczne klejenie. W przypadku tektury wielowarstwowej tekturnica musi być wyposażona w większą liczbę warstw.
Tak przygotowana tektura jest gotowa do nadawania odpowiedniego kształtu zewnętrznego. Podczas wytwarzania tektury przeznaczonej do wytwarzania pudeł klapowych istotną rolę odgrywa technologia bigowania, która polega na nagniataniu miejsc późniejszego zginania. W taki sposób powstaje materiał, dzięki któremu później odbywa się produkcja opakowań tekturowych.