Tektura powstała — przez przypadek — w XIX wieku. Zupełnie nieopatrznie włożono do maszyny do plisowania tkanin arkusz papieru służący do wykładania wnętrza kapelusza. Tektura falista powstała poprzez oklejenie z dwóch stron pofalowanego arkusza papieru gładkimi arkuszami. Takie wzmocnienie pozwoliło na produkcję trwałych kartonów i pudełek, których cena była bardzo niska. W taki sposób produkt stał się niezwykle atrakcyjny na rynku.

Współczesne zastosowanie tektury falistej

Współcześnie zastosowanie tektury falistej jest bardzo powszechne. Dostępna jest w różnych rodzajach, rozmiarach i kolorach. Służy do produkcji kartonów klapowych, teleskopowych i kopert o wyższej wytrzymałości niż tradycyjne. Wykonuje się z niej również teczki biurowe. Popularne są również specjalne opakowania fasonowe, uzyskiwane przy pomocy wykrojników, czy dodatki do opakowań, takie jak przekładki, wkładki, narożniki czy kratownice. Przykładowo, Cross-Pack, producent tektury Radomsko, oferuje swoim klientom wiele ciekawych rozwiązań w kwestii opakowań tekturowych, które wykorzystywane są w różnorodnych branżach, m.in. meblarskiej. Warto dodać, że tektura często znajduje zastosowanie nawet w budownictwie czy jako materiał dla artystów.

Możemy wyróżnić kilka rodzajów tektury falistej. Podziału dokonujemy ze względu na kryteria techniczne. Najczęściej spotykana jest:

  • tektura falista trzywarstwowa (dwie zewnętrzne warstwy są gładkie, a jedna — wewnętrzna – pofalowana)
  • tektura falista dwuwarstwowa (jedna warstwa jest gładka, druga pofalowana)
  • tektura falista wielowarstwowa (może mieć nawet do 7 warstwa; zewnętrzne warstwy są gładkie, a wewnętrzna pofalowana)

Tektura falista produkowana jest z różnych materiałów. Ich dobór decyduje o trwałości i wytrzymałości tektury. Podstawą są przede wszystkim papiery makulaturowe. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się obecnie kolorowe tektury faliste ze względu na możliwość tworzenia z nich opakowań nietypowych czy dekoracji.

Do głównych cech tektury falistej możemy zaliczyć jej wytrzymałość, cenę oraz możliwość szerokiego zastosowania. Każdy proces produkcji tektury falistej jest zakończony niezbędnymi pomiarami oraz testami wytrzymałości, dlatego też w ręce klienta trafia produkt wysokiej jakości.

 

logo mapa

Kontakt


CROSS-PACK
ul. Sucharskiego 49
97-500 Radomsko


e-mail: biuro@crosspack.pl
tel. 507-954-448
tel. 519-488-438

Formularz